Muži třicet sekund od postupu

Vydáno dne 14. 08. 2012 (1888 přečtení), napsal Honza
pohár
Turnovští florbalisté mají za sebou první ostrý test před startem ligové soutěže. O uplynulém víkendu se v rámci 1.kola Poháru České pojišťovny představili v Rokycanech, kde se střetli se čtyřmi kvalitními soupeři. Dvě remízy a jediná výhra na postup do dalších bojů nestačily i tak však Turnov předvedl sympatický výkon.

V sobotu vstoupili turnovští hráči do pohárové soutěže zápasem s pražským celkem Floorbal Club Falcon. Jako první šel do vedení v 5.minutě právě tým z Prahy, který se mohl radovat po pro brankáře neviditelné střele. Turnovští si svoji odpověď nechali až do druhé třetiny, v její  12.minutě se o srovnání postaral Antonín Palatínus. Z turnovské strany trpělivá hra sklízela úspěch na začátku třetí třetiny, kdy na 2:1 zvyšoval pro změnu Vojtěch Palatínus. Vedení jeho týmu však vydrželo pouze minutu. Pak se znovu ujala rána soupeře a skóre bylo vyrovnáno. Líbivou akci po přihrávce Petra Brože proměnil na konci 3.minuty ve třetí branku znovu Antonín Palatínus. Když se navíc jeho mladšímu bratrovi Vojtěchovi podařilo v polovině 8.minuty zvýšit již na 4:2, zdálo se, že turnovští si už svůj náskok uhlídají. Bohužel si ve 13.minutě vybrali jedinou slabší chvilku v zápase a dvěma inkasovanými brankami o svůj náskok přišli. Za remízu 4:4 si tak oba soupeři body rozdělili.
Pro druhý sobotní zápas přisoudil los turnovskému týmu FBC Příbram. Úvod zápasu vyšel jednoznačně lépe Turnovu, protože již v 18 sekundě se dokázal brankově prosadit Jaroslav Nezdara. Jeho v obraně bezchybně hrající spoluhráči nedovolili soupeři dostávat se do vážnějších šancí. I proto si soupeř na vyrovnání musel počkat až do 6.minuty prostřední části. V klidu hrající Turnov se do vedení znovu dostal v polovině 14.minuty díky přesně střílejícímu Michalovi Tvrníkovi. Jeho týmu se však nepodařilo si uhlídat závěr druhé třetiny a necelých 40 sekund před jejím koncem bylo skóre znovu vyrovnané.
O turnovské výhře tak rozhodla až závěrečná třetina. V její  4.minutě se třetí brankovou přihrávku blýskl Vratislav Salaba, který svoji asistencí vybídl ke skórování opět Tvrzníka. O tři minuty později využil na brankovišti své dlouhé paže Jaroslav Tomeš a zvýšil tak na 4:2. Slibný náskok si už tentokrát jeho tým pohlídal a došel tak k prvnímu pohárovému vítězství. Po prvním hracím dni měl Turnov reálné šance na postup.
V neděli mu však stáli v cestě dva o mnoho silnější soupeři. Tím prvním byl domácí tým Rokycan. Ten svoji kvalitu prokázal již po osmi minutách zápasu, kdy se mu hned dvakrát podařilo najít skulinu v turnovské obraně. Turnovští hráči však ani za nepříznivého stavu nezačali zmatkovat a trpělivou hrou si vytvořili několik brankových příležitostí. Ujala se však až ta ze začátku 14.minuty z hole kapitána Kolomazníka. Po první třetině tak jeho tým prohrával se svým soupeřem těsně 2:1.
Na začátku druhého dějství nepohrdli turnovští florbalisté výhodou přesilové hry a po střele Jaroslava Nezdary z pravé strany hřiště bylo srovnáno. Skóre se znovu měnilo v 6.minutě a do vedení šli znovu domácí. Jejich náskok 3:2 dokázal ještě ve druhé třetině pohotovou dorážkou smazat Antonín Palatínus.
O vítězi tak mohla rozhodnout až třetí třetina. Po několika šancích na obou stranách byli v 10.minutě blíže k vítězství hráči Turnova, kterým se podařilo dostat se do jednobrankového vedení zásluhou Vojtěcha Palatínuse. Z kraje 13.minuty dostal jeho tým výhodu přesilové hry, kterou se mu podařilo takticky dobře odehrát a k zisku tří bodů tak chyběli již jen sekundy. Bohužel po dřevorubeckém koncertu v rohu hřiště se míček dostal až k volnému soupeři a ten beckhendovou střelou vyrovnal na konečných 4:4.
V souboji s favorizovaným Trutnovem tak Turnov potřeboval bodovat, aby si udržel šanci na postup. V první třetině se jeho hráčům dařilo držet soupeře daleko od své branky, ten však hrozil nebezpečnými střelami z dálky. Jedna z nich znamenala i vedení Trutnova v 5.minutě.  O rychlou odpověď se o minutu později přesnou dorážkou postaral Marek Pala. Stav 1:1 po první třetině tak pro jeho tým vypadal více než slibně.
Hráčům z města Drahokamů však hrubě nevyšla prostřední část zápasu, ve které museli hned pětkrát lovit míček ze své sítě. Problémy dělali turnovské obraně opět především střely z dálky a následné dorážky. Gólově odpovědět dokázali z turnovské strany pouze Marek Pala a Jaroslav Nezdara. Po dvou třetinách tak byli za stavu 6:3 výrazněji blíže k vítězství hráči Trutnova.
V závěrečném dějství už ani přes velkou snahu nenašli turnovští hráči recept na zdramatizování zápasu. Naopak soupeř těžil z rozhozené obrany a dalšími třemi brankami pečetil své vítězství. Konečnou podobu dal výsledku Petr Brož, který se prosadil v oslabení beckhendovu střelou k tyči.
Po dvou remizách, jedné výhře a jedné prohře obsadil Turnov ve kvalitní konkurenci konečné třetí místo. Zisk pěti bodů nakonec nestačil ani na postup ze třetího místa. To však jeho hráče nemusí mrzet, neboť nově se  tvořící tým předvedl ve všech zápasech povedený výkon, který je příslibem pro blížící se ligovou sezónu. Důkazem je i krátké hodnocení trenéra mužského týmu Jana Kováře: ,,Podařilo se nám splnit dva ze tří cílů, které jsou pro nás důležitější, než samotný postup do druhého kola. Úspěšně jsme si vyzkoušeli obrannou činnost a kluci ve všech zápasech makali a to především jako tým. Proto můžeme odehrané zápasy hodnotit jako úspešné.
SESTAVA: Burda - Brož P., Bursa, Poláček, Salaba, Tomeš - Kolomazník, Palatínus V., Palatínus A., Fiala, Nezdara, Tvrzník, Pala
Další prověrkou bude pro turnovský celek  turnaj Gold Cup, který proběhne příští víkend v Liberci. Ligová sezóna začne 29.září.