Muži po sestupu z Národní ligy bojovali v uplynulé sezoně v Divizi. Jak se jim dařilo? Jaké poznatky si tým přenáší do sezony nadcházející a jaké jsou týmové ambice? Více v rozhovoru s hlavním trenérem mužů, Tomášem Jiránkem.
Naši vaši trenéři #3 - Jan Lochman. Rozhovor s mužem mnoha profesí a zájmů, trenérem, muzikantem a úspěšným podnikatelem, který se už několikátou sezónu věnuje také naší turnovské mládeži.
Pro mě, jako podnikatele, přinesla dnešní doba trochu víc stresu a starostí o udržení výroby a běhu firmy. Naštěstí se v našem oboru vliv koronaviru příliš neprojevil. Mrzí mě ale, že byly zablokovány téměř veškeré zájmové činnosti. Jedním z mých velkých koníčků je také hudba (od dětství hraji na housle) a ta mi opravdu chybí.
Je to zhruba 15 let, kdy jsme s kamarády začali chodit „honit míček“ po tělocvičně v rámci snahy o udržení alespoň malé dávky pohybu a kondice. Rozhodně jsem nikdy neměl a nemám ambice na jakýkoli soutěžní výkon. Nicméně když se můj syn dostal do věku, kdy mohl začít s nějakou sportovní přípravou, byla to v podstatě jasná volba.
To je vlastně práce Honzy Kováře. Jezdili jsme společně po zápasech a on měl „skvělý“ nápad, že kdybych si udělal trenérskou licenci, mohl bych s klukama jezdit na zápasy i sám – v případě že by on jet nemohl. A když už jsem pak měl licenci, napadlo někoho, že bych mohl působit i jako pomocný trenér. Moc jsem se nebránil, protože práce s dětmi mě vždy bavila – dříve jsem jezdíval coby vedoucí na tábory a podobně. Navíc jsem tak mohl být blíž profesionálním trenérům a něco se od nich přiučit.
Asi je to právě ta práce s dětmi, kdy člověk vidí, jak se hráči posouvají ve svých dovednostech dopředu – někteří pomaleji, jiní rychleji. Baví mě sledovat jejich vývoj nejen po florbalové stránce, ale i jako osobnosti. Snažím se jim poradit s florbalovými dovednostmi a zároveň pracovat na tom, aby všichni dohromady tvořili fungující „organismus“ – tedy co nejlepší TÝM.
Něco se vždycky najde. Občas se najdou hráči, kteří v rámci svého osobnostního vývoje dojdou do stavu, že mají potřebu neustále prosazovat svoje názory, snaží se upoutat pozornost ostatních a tím kazí trénink všem. Naštěstí to nebývá často a většinou pomůže si o tom promluvit.
Myslím, že je to takový, který dovede motivovat hráče k tomu, aby je sport bavil, aby je bavilo posouvat své možnosti a výkon dál, zdokonalovat svoje dovednosti, něco nového se naučit a zároveň pracuje i na týmovém duchu každého z nich. A je jedno, jestli je to právě florbal, nebo jiný sport.
V současné době trénuji především mladší žáky. Baví mě na nich, že je to z mého pohledu kategorie, která je na pomezí „dětských“ hráčů, kteří ke mně přichází z elévů a na druhé straně už výrazně dospělejších kluků, kteří následně odchází do starších žáků. Za ty dva roky je u nich vidět právě obrovský vývoj – především po osobnostní stránce. Navíc se tam asi nejčastěji vykrystalizuje jejich zájem o florbal samotný. Je to kategorie, kdy ve škole přechází na druhý stupeň a přibývají jim povinnosti i další zájmy. A tak je pro mě určitou výzvou, abych v nich zájem o florbal udržel.
Asi každý trenér má nějakou svou „metodu“ vedení tréninku. Pro mě je v tomto ohledu asi největším inspirátorem Jarda Marks, od kterého se toho snažím nejvíc pochytit. Je skvělé spolupracovat s někým, kdo má tak bohaté zkušenosti. K tomu se snažím inspirovat i jinde – při školeních, na zápasech apod. Vždy ale nakonec záleží na konkrétním tréninku – kolik přijde hráčů, jaká je jejich zdatnost, nálada – snažím se trénink vždy upravit tak, aby nás to všechny bavilo.
Nejsilnější – a pravděpodobně i nejstrašnější – zážitek byla má účast na tradičním MIX-turnaji. Tehdy ještě jako rodič florbalem jen lehce políbený jsem se naivně přihlásil k účasti do „družstva rodičů“, které se však kvůli nízké účasti jiných rodičů nepostavilo. Tím pádem nás pár naivních rodičů „namixovali“ do ostatních týmů. Hrát s klukama z „Áčka“ na velkém hřišti byl opravdu silný zážitek, který mě utvrdil v tom, že má „kariéra“ hráče by se opravdu měla omezit na „přátelské pinkání“ v Mašovské sokolovně.
Hudba je pro mě obrovský koníček, bez kterého bych si už život jen těžko představil. Již mnoho let jsem členem smyčcového orchestru TOS (Turnovské Orchestrální Sdružení), který má v Turnově již více než stoletou tradici. Hrajeme především klasickou komorní hudbu, ale díky našim dirigentům spolupracujeme i s profesionálními hudebníky na různých projektech (zmíním například již tradiční ranní koncerty při příležitosti letního slunovratu, či také tradiční vánoční koncerty – v loňském roce se nám podařilo zahrát si s M. Žbirkou). Kromě TOS jsem také hráčem smyčcového kvarteta „Ad Libitum“, se kterým kromě koncertů hrajeme občas i na svatbách, výstavách a podobných příležitostech.
V době ne-koronavirové velmi dobře. Jsem rád, že je v Mašově a okolí spousta amatérských hráčů a tak se v sokolovně pravidelně střídají minimálně 3 skupiny hrající florbal. Kromě dvou „dospěláckých“ je to i jedna skupina pro děti, které tak mohou k florbalu „přičichnout“ a vyzkoušet si, jestli by je mohl bavit.
Ano, je to opravdu dost těžké. Občas mám pocit, že vůbec nic nestíhám a že bych potřeboval být najednou na několika místech. Ale je to hodně o nastavení priorit, plánování času a dobrém výběru lidí okolo. Naštěstí mám ve firmě hodně lidí, na které se mohu plně spolehnout a delegovat na ně některé mé povinnosti. To mi hodně pomáhá uvolnit ruce a časový harmonogram, abych měl dostatek času i na florbal a koníčky ale především na rodinu.